Respuesta :
To find out the correct answer, let's calculate the cost of one package in each case:
2 - count package
$6.59 / 2 = $3.30
4 - count package
$10.22 / 4 = $2.56
Therefore C statement is true.
Hope that helps you
2 - count package
$6.59 / 2 = $3.30
4 - count package
$10.22 / 4 = $2.56
Therefore C statement is true.
Hope that helps you