HelpingHandz
HelpingHandz HelpingHandz
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Help please! I need help ASAP!

Help please I need help ASAP class=

Respuesta :

Tarunax3 Tarunax3
  • 17-04-2017
You already have the unit price of brand B which is 17x. Now you need to find the unit price of brand A. Since you can see that you need to multiple 11 by each bottle (x), the unit price is 11x.
The question asks for the price of 8 bottles, so plug 8 for each x:
Brand B: (17)(8)= 136
Brand A: (11)(8) = 88
Now find the difference:
136 - 88 = 48
Your answer is $48.
Hope this helped!
Answer Link
hopew1
hopew1 hopew1
  • 17-04-2017
48$
22÷2=11

11×8=88
17×11=136

136-88= 48
Answer Link

Otras preguntas

Given m = -1 and the point (1, 2), which of the following is the point-slope form of the equation? a y + 2 = -2(x - 1) b. y + 2 = -(x + 1) c. y - 2 = -(x - 1) d
Besides the anti war movement name three rights movements that started in the 1960s
how are gross production and net production different
6a What is the Answer?
Zach walks dogs for $20 per month per dog. He also has a part-time job that pays $9.70 per hour. Zach’s car payment and insurance is $381.44 per month. If Zach
What are the domain and range of the function.? Hurry ill pick the brianliest
Which of the following regions exports the most goods? Asia Africa South America The U.S
What is the Mean of this question I need the answer ASAP
Why did hunter-gatherers use less advanced tools than later Neolithic age societies
Three-fourths of p is 18