s35617
contestada

Joannie is at the store buying treats for a Halloween party. she buys 116 kilograms of candy for $649.60.

what is the unit rate for the candy in $/kilogram?

how much would 192 kilograms of candy cost in dollars?

Respuesta :

to find the unit rate do 649.60/116=5.60
($5.60)kg

to find how much for 192 kilograms we have to multiply the unit rate we have to sub in the kg
5.60×192=1075.2
192kg= $1075.20