Your business signs a ninety-day promissory note for $1,000 at 4% monthly interest. How much interest will you have to pay on a collect basis? $

Respuesta :

90 days=3 months
I=1,000×0.04×3=120

Answer:

Interest = $120

Step-by-step explanation:

Given : Your business signs a ninety-day promissory note for $1,000 at 4% monthly interest.

To find : How much interest will you have to pay on a collect basis?

Solution :

Applying interest formula,

[tex]I=P\times R\times T[/tex]

Where I is the interest

P is the principal = 1000

R is the rate = 4%=0.04 monthly interest

T is the time 90 days

Time into months

1 month = 30 days

[tex]1 \text{day}=\frac{1}{30} \text{months}[/tex]

[tex]90\text{day}=\frac{90}{30}=3 \text{months}[/tex]

Substitute all the value,

[tex]I=P\times R\times T[/tex]

[tex]I=1000\times 0.04\times 3[/tex]

[tex]I=120[/tex]

The interest is $120.

ACCESS MORE
EDU ACCESS