Respuesta :
Answer:
B. 0.343 L
Step-by-step explanation:
We are asked to find the capacity of the cube in liters, whose each side measure 7 cm.
First of all, we will find the volume of cube using formula: [tex]V=a^3[/tex], where a represents measure of each side of cube.
[tex]V=(7\text{ cm})^3[/tex]
[tex]V=343\text{ cm}^3[/tex]
Now we will convert the volume of cube from cubic centimeters to liters.
[tex]1\text{ cm}^3=0.001\text{ liters}[/tex]
[tex]343\text{ cm}^3=343\times 0.001\text{ liters}[/tex]
[tex]343\text{ cm}^3=0.343\text{ liters}[/tex]
Therefore, the volume of cube is 0.343 liters and option B is the correct choice.