If a brand of batteries is sold normally at $19.95 each by a manufacture to its outlets and a retail chain agrees to buy 20,000 batteries at a price of $15.75 each, how much of a discount is the manufacturer offering if he accepts the chain store's price? %

Respuesta :

The equation should be ((15.75-19.95)/19.95)*100=-21.1% Because (The price after discount-original price)/original price)*100=discount as percentage

Answer:

The 21.1% discount is the manufacturer offering if he accepts the  

chain store's price .

Step-by-step explanation:

Formula

[tex]Discount\% = \frac{Discount\times 100}{Cost\ of\ 20000\ batteries\ at\ the\ cost\ of\ \$19.95}[/tex]

As given

If a brand of batteries is sold normally at $19.95 each by a manufacture to its outlets .

A retail chain agrees to buy 20,000 batteries at a price of $15.75 each.

Cost  of 20000 batteries when sells at the cost of  $19.95 = 20000 × 19.95

                                                                                                 = $399000

Cost  of 20000 batteries when sells at the cost of  $15.75 = 20000 × 15.75

                                                                                                 = $315000

Discount Price = Cost  of 20000 batteries when sells at the cost of  $19.95 - Cost  of 20000 batteries when sells at the cost of  $15.75 .

Putting all the value of in the above equation

Discount Price = $399000 - $315000

                         = $84000

Putting all the value in the formula

[tex]Discount\% = \frac{84000\times 100}{399000}[/tex]

[tex]Discount\% = \frac{8400000}{399000}[/tex]

Discount % = 21.1% (Approx)

Therefore the 21.1% discount is the manufacturer offering if he accepts the  

chain store's price .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico