Respuesta :

Jason has three dollars and he wants to buy candy bars that cost 25 cents each. How may candy bars can he buy?
Watermelons usually cost $2.00 per melon, but today they are all on sale for $0.25. Your mom told you to by 12 watermelons at the grocery store, so she gave you $3.00. 

3 / 12 = 4 
You can get 4 water melons per dollar you have. 
4 x 3 = 12
ACCESS MORE
EDU ACCESS