An object is thrown off a 256-foot-tall building, and the distance of the object from the ground is measured every second. The function that models the height, h, of the object after t seconds is h(t) = –16t2 + 96t + 256. Determine the time when the object hits the ground. After how many seconds does the object hit the ground? A.2 B.4 C. 8 D. 16

Respuesta :

At 8 seconds the object will hit the ground ... Which is C. 8

Hope This Is Sufficient !!

Answer:

C. 8

Step-by-step explanation:

When the object hits the ground, h(t) = –16t^2 + 96*t + 256 = 0. Using the quadratic formula (where a= -16, b=96 and c=256) we get:  

[tex]t=\frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4(a)(c)}}{2(a)} [/tex]

[tex]t=\frac{-96 \pm \sqrt{96^2 - 4(-16)(256)}}{2(-16)} [/tex]

[tex]t=\frac{-96 \pm 160}{-32} [/tex]

[tex]t_1=\frac{-96 + 160}{-32} [/tex]

[tex]t_1=-2 [/tex]

[tex]t_2=\frac{-96 - 160}{-32} [/tex]

[tex]t_2=8 [/tex]

The first root (-2) has no physical sense and is discarded. Then, the object hits the ground after 8 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS