Oxygen gas is collected at a pressure of 123 kPa in a container which has a volume of 10.0L. What temperature must be maintained on 0.500 miles of gas in order to maintain this pressure? Express the temperature in degrees Celsius?

Answer:
23C
Explanation:
As oxygen is in a gaseous state, and with the data that gives us the problem we must use the equation of ideal gases
[tex]PV=nrT[/tex]
P= pression
V= volumen
n= moles
r= constant of ideal gases
T= temperature
data:
Pression: 123 KPa
Volumen: 10.0L
moles: 0.5 moles
constant of ideal gases: [tex]8.31 \frac{Pa.m^{3} }{mol.K}[/tex]
we transform the liters to cubic meters:
[tex]10 dm^3.\frac{1 m^3}{1000dm^3}= 0.01 m^3[/tex]
we clear the temperature and replace the data
[tex]PV=nrT\\ T=\frac{PV}{nr}[/tex]
[tex]T=\frac{123KPa.0.01 m^3}{8.31 \frac{Pa.m^3}{molK} . 0.5mol }= 296K[/tex]
The temperature is 296 K but we have to expressed in Celsius
[tex](296-273)= 23C[/tex]