Respuesta :

5.   a.) 8.73/450x100=1.94
b.) 8.73/450≈0.02
c.) 450/8.73x25≈1289
7   a.) 622/12≈52km per hour
b.) 622/0.5=1244 km per hour    ( that's .......impossible...)
Those are your answers.
a) His average speed would be about 51 kilometers per hour, because he drove 622 km in 12 hrs. 622 divided by 12 is about 51.
b) He would have to go 2643 kilometers per hr to reach the destination in 0.5 hours.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico