Respuesta :
PV = nRT
⇒P1/T1 = P2/T2
⇒500/300 = 100/T2
⇒ T2 = 100×300/500 = 60K
Answer is D
⇒P1/T1 = P2/T2
⇒500/300 = 100/T2
⇒ T2 = 100×300/500 = 60K
Answer is D
Answer:
The final temperature of the gas is 60K
Explanation:
The gas law to be used here is Gay-Lussac's law which states that the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature in kelvin provided volume remains constant. The law can be represented with the formula below
P₁/T₁ = P₂/T₂
where P₁ is the initial pressure (500 kPa)
T₁ is the initial temperature (300K)
P₂ is the final pressure (100 kPa)
T₂ is the final temperature (unknown)
Hence,
500/300 = 100/T₂
T₂ = [tex]\frac{300 * 100}{500}[/tex]
T₂ = 60K
Hence, the final temperature of the gas is 60K