Given:
T1 = 300 K
P1 = 500 kPa
P2 = 100 kPa
T2 = ?
Assume that the gas inside the container behaves ideally, we can use the ideal gas equation.
Additional assumption, volume remains constant.
PV = nRT
P/T = nR/V = constant
P1/T1 = P2/T2
500 kPa / 300 K = 100 kPa / T2
T2 = 60 K