Respuesta :

Original Price of the Item: $110.95
Discount Percent (%10 off)

Amount Saved (Discount): $11.095
Sale / Discounted Price: $99.855

So it is saving you $11.09

Answer:

$ 11.095 amount of money is save by using the coupon .

Step-by-step explanation:

As given

The price of an item at markdowns department store is $110.95.

you have a coupon for 10% off any purchase over $100.00.

10% is written in the decimal form

[tex]= \frac{10}{100}[/tex]

= 0.10

Save amount by using the coupon = 0.10 × Price of an item

Put all the values in the formula

Save amount by using the coupon = 0.10 × $110.95

                                                          = $ 11.095

Therefore the $ 11.095 amount of money is save by using the coupon .

ACCESS MORE
EDU ACCESS