Respuesta :

the answer would be 2.047 x 10^23 atoms of copper 

The numbers of atoms in 3.4 moles of copper, Cu is 2.05×10²⁴ atoms

Avogadro's hypothesis

1 mole of Cu = 6.02×10²³ atoms

How to determine the atoms in 3.4 moles of Cu

1 mole of Cu = 6.02×10²³ atoms

Therefore,

3.4 moles of Cu = 3.4 × 6.02×10²³

3.4 moles of Cu = 2.05×10² atoms

Thus, 2.05×10²⁴ atoms are present in 3.4 moles of Cu

Learn more about Avogadro's number:

https://brainly.com/question/26141731

#SPJ6

ACCESS MORE
EDU ACCESS