Christopher mixes the letters S, E, L, E, C, T, E, and D thoroughly. Without looking, Allen draws one letter. Expressed as a fraction, decimal, and percentage, what is the probability that Allen will NOT select a consonant?

Respuesta :

im pritty sure it would be 30%

Answer: [tex]\text{P(Not consonant)}=\frac{3}{8}[/tex]

In decimal, [tex]0.375[/tex]

In percentage,[tex]37.5\%[/tex]

Step-by-step explanation:

Given: Christopher mixes the letters S, E, L, E, C, T, E, and D thoroughly.

Total number of letters= 8

The number of consonant=5 (S, L, C, T, D )

The number of letters which are not consonants (vowels)=8-5=3

Now, the probability that Allen will NOT select a consonant is given by :-

[tex]\text{P(Not consonant)}=\frac{\text{number of non consonant letters}}{\text{total letters}}[/tex]

[tex]\\\Rightarrow\ \text{P(Not consonant)}=\frac{3}{8}[/tex]

In decimal, [tex]\frac{3}{8}=0.375[/tex]

In percentage,[tex]\frac{3}{8}\times100=37.5\%[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS