Respuesta :
d = 1/2gt^2 <-- free fall formula
d = (0.5)(9.81)(1.5^2)
d = 11.03625
d = 11.04 m
hope this helps and have a great day :)
d = (0.5)(9.81)(1.5^2)
d = 11.03625
d = 11.04 m
hope this helps and have a great day :)
Answer:
d = 11.025 m
Explanation:
Since the situation is considered to be free fall so here given data as
initial speed = 0 m/s as it starts from rest
acceleration = 9.8 m/s/s
time of fall = 1.5 s
now we know from kinematics
[tex]d = v_i t + \frac{1}{2}at^2[/tex]
[tex]d = 0 + \frac{1}{2}(9.8)(1.5)^2[/tex]
[tex]d = 11.025m[/tex]
so the distance traveled by the squirrel when it jumps from the tall tree is given as d = 11.025 m