Answer: The volume is: " 1.430 cm³ " .
_____________________________
Explanation:
________________________
Volume, " V = ? ; (unknown, we need to solve for this).
Density, "D = 19.32 g / cm³ ;
mass , "m" = 27.63 g ;
_____________________________________________
The formula for density is:
____________________________________________
D = m / V ; Divide each side of the equation by: "(1/m)" ;
to isolate " V" on one side of the equation; and to solve for "V" ;
____________________________________________
1/m)*D = (1/m) * (m / V) ;
_______________________________
to get:
_______________________________
D/m = ; ↔ 1 / V ; Take the reciprocal of EACH SIDE; to isolate "V" on each side of the equation:
_____________________________
m / D = V/1 ↔ V = m / D ;
_____________________________
V = m / D ;
_______________________________
Now, plug in our given values for mass, "m" ; and Density, D"; to solve for "Volume, V " ;
_____________________________________
V = m / D = (27.63 g) ÷ (19.32 g / cm³) ;
= (27.63 g) * (1 cm³ / 19.32 g) ;
= (27.63 ÷ 19.32) cm³ ;
= 1.4301242236024845 cm³ ;
→ Round to "4 significant figures" ;
= 1.430 cm³ .
____________________________________________
The volume is: " 1.430 cm³ " .
______________________________________________