Respuesta :
With the given components above, the chemical reaction required to solve the problem is H2C2O4*2H2O + 2 NaOH = 4 H2O + Na2C2O4 where 1 mole of diprotic acid needs 2 moles of NaOH to complete the reaction.In this case, given 0.4500 M NaoH and 0.02 L of it, the moles diprotic acid needed is 0.0045 moles. This is equivalent to 0.351 grams.
Answer:
[tex]0.567gC_2H_2O_4.2H_2O[/tex]
Explanation:
Hello,
The carried out chemical reaction is:
[tex]HOOCCOOH+2NaOH-->NaOOCCOONa+2H_2O[/tex]
As long as the concentration of sodium hydroxide allows us to determine the reacting moles, we perform it as follows:
[tex]n_{NaOH}=0.4500\frac{molNaOH}{L}*0.02000L=0.009000molNaOH[/tex]
Now, we can apply, the mole-mass relationship based on the chemical reaction:
[tex]m_{C_2H_2O_4.2H_2O}=0.009000molNaOH*\frac{1molC_2H_2O_4}{2molNaOH}*\frac{1molC_2H_2O_4.2H_2O}{1molC_2H_2O_4} *\frac{126g1molC_2H_2O_4.2H_2O}{1gC_2H_2O_4.2H_2O}\\m_{C_2H_2O_4.2H_2O}=0.567gC_2H_2O_4.2H_2O[/tex]
Best regards.