Respuesta :

Answer:

$43.96

Step-by-step explanation:

1. The formula to find selling price can be reversed to find cost;

    Cost * ( 1 + Markup ) = Selling Price

2. Since we don't have cost but we have markup and selling price, we put those in to create our problem.

    Cost * ( 1 + 130% ) = $77.77

3. Shift your percent to a decimal. Do this by moving the decimal two places to the left or by multiplying by 0.01.

    Cost * ( 1 + 1.30 ) = $77.77

4. Simplify.

    Cost *( 2.30 ) = $77.77

5. Remove the number in the parenthesis from both sides. Because the problem wants to multiply the cost, we will divide.

    Cost / 2.30 = $77.77 / 2.30

6. Calculate the answer.

    Cost = $33.81

Now that we have cost, we can find the markup. The formula for markup is:

    Markup = Selling Price - Cost

1. Input your numbers into their proper spaces.

    Markup = $77.77 - $33.81

2. Calculate your answer!

    Markup = $43.96

Answer:

The markup is $43.95 ( approx )

Step-by-step explanation:

Let x be the cost price of the earring,

Given,

The earring is marked up 130 %,

Thus, the marked price of the earring = the cost price + 130 % of the cost price

= x + 130 % of x

[tex]=x+\frac{130x}{100}[/tex]

[tex]=x+1.30x[/tex]

[tex]=2.30x[/tex]

Since, here, the marked price = Selling price = $ 77.77,

[tex]\implies 2.30x= 77.77[/tex]

[tex]\implies x = \frac{77.77}{2.30}=\frac{7777}{230}=33.8130435\approx 33.81[/tex]

So, the approximate cost price of the earring = $ 33.81,

And, the markup = 130 % of the cost price = 130% of 33.81

[tex]=\frac{130\times 33.81}{100}[/tex]

[tex]=43.953\approx 43.95[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico