Answer:
Step-by-step explanation:
You want the price per ounce and the best deal, given 6-, 10-, and 16-ounce bricks cost $3.59, $4.79, and $7.89.
The unit price is found by dividing the price by the number of units. Here, our unit is 1 ounce, so we divide each price by the number of ounces to find the price per ounce. The calculator display attached shows the result to 4 decimal places. Here, we round to 2 dp.
The lowest price per ounce is obtained with the 10 oz brick.
<95141404393>