Answer:
Option: C is the correct answer.
$ 1.50 is the cost of 1 eraser.
Step-by-step explanation:
Alicia bought a notebook and several erasers at the student store.
Let the cost of 1 eraser=$ x.
Now from the scatter plot we could see that when Alicia did not bought any eraser then her total cost =$ 2.
That means cost of a notebook=$ 2.
Now when she buys a notebook and two eraser then she pays=$ 5.
i.e.
Total cost=cost of notebook+ 2× cost of 1 eraser
Total cost=cost of notebook+2×x
i.e.
5=2+2x
⇒ 2x=5-2
⇒ 2x=3
⇒ x=1.5
Hence, cost of one eraser is:
$ 1.50