Respuesta :
$7.14 divided by 6 equals $1.19. That means the granola bars cost $1.19, so 7 granola bars would be $8.05. We then bring $8.05 down.
$8.05
$8.72 divided by 8 equals $1.09. That means 1 bottle of water cost $1.09, so 9 bottles of water would be $10.09.
$8.05 + $ 10.09 = $18.14
$8.05
$8.72 divided by 8 equals $1.09. That means 1 bottle of water cost $1.09, so 9 bottles of water would be $10.09.
$8.05 + $ 10.09 = $18.14
The unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water is $18.14.
What is Unit Price?
The unit price is regarded as the price of an item. We need to determine the price per item and add it up to determine the unit price for both granola bars and bottles of water.
From the given parameters;
If $7.16 cost 6 granola bars, then 1 granola bar will cost:
= $(7.16/6)
= 1.19
Similarly, If $8.72 cost 8 bottles of water, then 1 bottle of water will cost:
= $(8.72/8)
= $1.09
Now, we are to find the unit price for 7 granola bars and 9 bottles of water
Unit price = $1.19(7) + $1.09(9)
Unit price = $8.33 + $9.81
Unit price = $18.14
Learn more about unit price here:
https://brainly.com/question/14286952