Respuesta :
The answer is 63 miles per hour.
The distance (d) is multiplication of speed x and time (t):
d = x * t
d = 1,764 mi
t = 28 h
x = ?
1,764 mi = x * 28 h
x = 1,764 mi / 28 h
x = 63 miles per hour
The distance (d) is multiplication of speed x and time (t):
d = x * t
d = 1,764 mi
t = 28 h
x = ?
1,764 mi = x * 28 h
x = 1,764 mi / 28 h
x = 63 miles per hour
Answer:
Multiplication equation is [tex]Distance= Speed\times Time[/tex] → [tex]1764= Speed\times 28[/tex].
Speed is 63 miles per hour.
Step-by-step explanation:
We are given that,
Distance traveled by Raimonde family = 1,764 miles
Time taken by the family = 28 hours.
It is required to find the speed in miles per hour of the family.
As, we know,
[tex]Speed=\frac{Distance}{Time}[/tex]
i.e. [tex]Distance= Speed\times Time[/tex]
So, we get,
[tex]1764= Speed\times 28[/tex]
i.e. [tex]Speed=\frac{1764}{28}[/tex]
i.e. Speed = 63 miles per hour.
Hence, the average speed of the Raimonde family is 63 miles per hour.