A construction worker drops a hammer from a height of 25 m.
How long will it take the hammer to hit the ground?
Use the formula [tex]h(t)=-4.9t^2+v_o+h_o[/tex] , where [tex]v_o[/tex] is the initial velocity and [tex]h_o[/tex] is the initial height.
Round to the nearest tenth of a second. Enter your answer in the box.
___s

Respuesta :

Answer:

Time at which the hammer reaches the ground is 2.3 seconds.

Step-by-step explanation:

We are given the formula as, [tex]h(t)=-4.9t^2+v_{o}+h_{o}[/tex].

It is known that, when height i.e. [tex]h_{o}=25[/tex] meter, then velocity [tex]v_{o}=0[/tex] m/sec.

So, we get the formula as, [tex]h(t)=-4.9t^2+25[/tex].

Now, when the hammer hits the ground, the height [tex]h_{o}=0[/tex] meter.

Thus, we have,

[tex]h(t)=-4.9t^2+25[/tex]

⇒ [tex]0=-4.9t^2+25[/tex]

⇒ [tex]4.9t^2=25[/tex]

⇒ [tex]t^2=5.1[/tex]

i.e. t= ±2.3 sec

Since, time cannot be negative.

So, t= 2.3 sec

Hence, the time at which the hammer reaches the ground is 2.3 seconds.

Answer: 2.3 seconds

Step-by-step explanation:

Given: A construction worker drops a hammer from a height of [tex]h_{o}=25\ meter[/tex].

Using formula [tex]h(t)=-4.9t^2+v_{o}+h_{o}[/tex] , where [tex]v_o[/tex] is the initial velocity and [tex]h_o[/tex] is the initial height.

Put t=0, the initial velocity = 0m/s in the beginning.

[tex]h(t)=-4.9t^2+0+25=4.9t^2+25[/tex]

When the hammer hits the ground, then height [tex]h_{o}=0\ meter[/tex]

[tex]h(t)=-4.9t^2+25\\\\\Rightarrow 0=-4.9t^2+25\\\\\Rightarrow 4.9t^2=25\\\\\Rightarrow t^2=5.\\\\\Rightarrow\ t=\sqrt{5.1}=\pm2.2583179581\approx \pm2.3[/tex]

[tex]\\\\\Rightarrow t=2.3\ seconds[/tex]  [Since time is a positive quantity.]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico