PreciousFigueroa11 PreciousFigueroa11
  • 28-02-2017
  • Mathematics
contestada

How much for 2 pounds

How much for 2 pounds class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-02-2017
Let's see... 
Three pounds of gummy bunnies cost $4.00. However, we need to find out how much two pounds of gummies cost. First, we need to find the original price.

You can divide 3 by 4 to get 0.75. So, one gummy cost $0.75.
Now, all we need to do is multiply by 2 to find the cost of 2 gummies. 

Two pounds of gummy bunnies cost $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

Victim but jeans on sale for $60 the silver 20% off what was the original price of the
Does anyone know thisAnswer this ASAP
Find the distance between the points(2, 4) and (5, 8) using distance formula & please with graph [if you can.]
Which of the following best describes the purpose of the Bill of Rights? a. to explain the procedure for amending the Constitution b. to guarantee freedoms that
Find the value of x for which the lines are parallel (Will reward)
is y-x=2x-2/3y a linear or nonlinear m?
Which of the fragments is a dependent clause? A. Or pretend to be inept. B. So that their opponents will be tricked into betting. C. Some other ways to cheat. D
Help 6 minutes left and literally dead soon
The some of two integers is 31. The larger of the two integers is 4 time more than 2 times the smaller integer. What are the integers?
3/5 × 5/6 I need help ASAP plzzz​