Based on this projection, which of the following is closest to the number of t-shirts Marcus needs to sell during the first month to meet his goal? (100 brainley points plsss help)

Based on this projection which of the following is closest to the number of tshirts Marcus needs to sell during the first month to meet his goal 100 brainley po class=

Respuesta :

Step-by-step explanation:

The number of T-shirts Marcus needs to sell each month to meet his goal of 15,000 T-shirts in 6 months is 15,000 / 6 = <<15000/6=2500>>2,500 T-shirts per month.

His projection is that the number of T-shirts he sells will increase by 20% each month, which means that he needs to sell 20/100 * 2,500 = 500 more T-shirts each month than the previous month.

To meet his goal of selling 2,500 T-shirts during the first month, Marcus needs to sell a total of 2,500 - 500 = <<2500-500=2000>>2,000 T-shirts during the first month.

Therefore, the closest answer to the number of T-shirts Marcus needs to sell during the first month to meet his goal is B) 2,000.

Hope this helps you

Answer:

A.  1,500

Step-by-step explanation:

[tex]\boxed{\begin{minipage}{7cm}\underline{Sum of the first n terms of a geometric series}\\\\$S_n=\dfrac{a(1-r^n)}{1-r}$\\\\where:\\\phantom{ww}$\bullet$ $a$ is the first term. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $r$ is the common ratio.\\ \phantom{ww}$\bullet$ $n$ is the $n$th term.\\\end{minipage}}[/tex]

The given scenario can be modelled as a geometric series.

If Marcus' goal is to sell 15,000 t-shirts during the first 6 months, then:

  • Sum Sₙ = 15,000
  • n = 6

If he projects that the number of t-shirts he sells will increase by 20% each month then the common ratio is:

  • r = (1 + 0.2) = 1.2

Substitute these values into the formula and solve for a:

[tex]\implies 15000=\dfrac{a(1-1.2^6)}{1-1.2}[/tex]

[tex]\implies 15000(1-1.2)=a(1-1.2^6)[/tex]

[tex]\implies a=\dfrac{15000(1-1.2)}{1-1.2^6}[/tex]

[tex]\implies a=1510.586188[/tex]

Therefore, the approximate number of T-shirts Marcus needs to sell during the first month to meet his goal is 1,500.

Check:

  • Month 1 = 1511
  • Month 2 = 1511 × 1.2 = 1813
  • Month 3 = 1813 × 1.2 = 2176
  • Month 4 = 2176 × 1.2 = 2611
  • Month 5 = 2611 × 1.2 = 3133
  • Month 6 = 3133 × 1.2 = 3760

Total = 1511 + 1813 + 2176 + 2611 + 3133 + 3760 = 15004

Check:

  • Month 1 = 1500
  • Month 2 = 1500 × 1.2 = 1800
  • Month 3 = 1800 × 1.2 = 2160
  • Month 4 = 2160 × 1.2 = 2592
  • Month 5 = 2592 × 1.2 = 3110
  • Month 6 = 3110 × 1.2 = 3732

Total = 1500 + 1800 + 2160 + 2592 + 3110 + 3732 = 14894 ≈ 15000

ACCESS MORE