A store sells 10-ounce bottles of apple juice for $0.40 each and 16-ounce bottles for $0.56 each. How much money can you save by buying 80 ounces of juice in 16-ounce bottles rather than in 10-ounce bottles?

Respuesta :

you will save 0.40 if you choose to buy the 16 ounce bottles 0.56x5=2.8 then 0.40x8=3.2 and 3.2-2.8= 0.40

Answer:

You want to buy 80 ounces of juice.

1- If you decide to buy the 10-ounce bottles:

Then number of bottles needed = 80/10 = 8 bottles

Cost of 1 bottle = $0.4

So, total cost = [tex]0.56*5=2.80[/tex]

2- If you decide to buy the 16-ounce bottles:

Then number of bottles needed = 80/16 = 5 bottles

Cost of 1 bottle = $0.56

So, total cost =[tex]0.56*5 =2.80[/tex]

Difference between both costs = [tex]3.20-2.80 = 0.40[/tex]

Hence, one can save $0.40

ACCESS MORE
EDU ACCESS