Answer:
You want to buy 80 ounces of juice.
1- If you decide to buy the 10-ounce bottles:
Then number of bottles needed = 80/10 = 8 bottles
Cost of 1 bottle = $0.4
So, total cost = [tex]0.56*5=2.80[/tex]
2- If you decide to buy the 16-ounce bottles:
Then number of bottles needed = 80/16 = 5 bottles
Cost of 1 bottle = $0.56
So, total cost =[tex]0.56*5 =2.80[/tex]
Difference between both costs = [tex]3.20-2.80 = 0.40[/tex]
Hence, one can save $0.40