Answer:
40 feet
Step-by-step explanation:
Given : The deck is at a height of 520 ft. She sees her friend on the ground below at an angle of depression of 85.6 degrees.
To Find : What is the distance between the two? Round your answer to the nearest tenth of a foot.
Solution :
Refer the attached figure
Height of deck =AB =520 ft.
Angle of depression ∠C = 85.6°
We are supposed to find length of BC i.e. distance between two.
We will use trigonometric ratios :
[tex]tan \theta = \frac{perpendicular}{base}[/tex]
[tex]tan 85.6^{\circ} = \frac{AB}{BC}[/tex]
[tex]12.99615= \frac{520}{BC}[/tex]
[tex]BC= \frac{520}{12.99615}[/tex]
[tex]BC= 40[/tex]
Thus the distance between two is 40 feet