Decide which of the two given prices is the better deal. You can buy laundry product in a 30 -ounce bottle for $ 6.00 or in a 24-ounce bottle for $ 4.08 .
A) not enough information
B) 24-ounce bottle for $4.08
C) equal value
D) 30-ounce bottle for $6.00

Respuesta :

30-ounce bottle for $6.00 will have a lower unit price. The correct option is D.

The combination of numerical variables and operations expressed by the addition, subtraction, multiplication, and division signs constitutes a mathematical expression.

Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented using mathematical symbols. They can also be used to indicate other characteristics of the logical grammar, such as the operation order.

We are given that there are two conditions for bottles. A 30 -ounce bottle for $ 6.00 or in a 24-ounce bottle for $ 4.08.  The unit price for each bottle will be: The bottle having the lower price will be:-

30-ounce bottle = $6.00

One ounce bottle = 30 / 6.00 = $5.00

and

24-ounce bottle = $4.08

One ounce bottle = $24/ 4.08 = $5.88

30-ounce bottle for $6.00 will have a lower unit price. The correct option is D.

To know more about an expression, visit brainly.com/question/14083225

#SPJ4

ACCESS MORE