Respuesta :

2300...................................

We will use [tex]\frac{28}{36}[/tex] ratio, to determine the salary of a person , if the purchasing power of that person is $ 2,000.

As, [tex]\frac{28}{36}[/tex] ratio states that , 28% of your income is allowed for housing finances and 36 % of your salary is for Debt Purposes.

As, Given

Purchasing Power(Housing finances)= $ 2,000

Let Monthly income of the Person = $ x

28 % of x= 2,000

[tex]\frac{28 \times x}{100}=2,000\\\\ x=\frac{2,000 \times 100}{28}\\\\ x=7142.8571[/tex]

So, Current Salary of Person = $ 7143 (approx)

ACCESS MORE
EDU ACCESS