2. Olivia is buying juice boxes for a party. She is comparing two brands to determine the best price. The price for a carton containing 8 boxes of All Natural Juice is $2.80. The price for a carton containing 6 boxes of Just Juice is $1.98. (a) What is the difference between the unit prices of each brand of juice? Show your work. (b) Olivia paid $7.92 for several cartons of Just Juice. How many cartons did she purchase? What would the price be for the same number of juice boxes of All Natural Juice? Show your work

Respuesta :

1 carton : 8 boxes for 2.80 = 2.80/8 = 0.35 per box (All natural juice)
1 carton : 6 boxes for 1.98 = 1.98/6 = 0.33 per box (Just juice)

difference between the 2 is 0.02 (2 cents)

if she paid 7.92 for x cartons of Just Juice, 7.92 / 0.33 = 24 boxes...and there are 6 boxes per carton.....24/6 = 4 cartons were bought for $ 7.92

price for same number of juice boxes of All Natural juice is : 
24 * 0.35 = $ 8.40
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico