A student sets up a reaction and calculates a possible yield of 55.9 grams of silver. If the student performs the reaction and the mass of actual silver obtained is 42.5 grams, what is the percent yield?

Respuesta :

The answer is 76.0%

Answer : The percent yield of silver is, 76.02 %

Explanation : Given,

Theoretical yield of silver = 55.9 g

Actual yield of silver = 42.5 g

Formula used :

[tex]\%\text{ yield of silver}=\frac{\text{Actual yield of silver}}{\text{Theoretical yield of silver}}\times 100[/tex]

Now we put all the given values in this formula, we get the percent yield of silver.

[tex]\%\text{ yield of silver}=\frac{42.5g}{55.9g}\times 100=76.02\%[/tex]

Therefore, the percent yield of silver is, 76.02 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico