ORANGE JUICEA 48-fl uid-ounce container of orange juice costs $2.40. A 60-fl uid-ounce container of orange juice costs $3.60. Which is the better buy?

Respuesta :

The 60 because you are getting more 
$2.40 / 48 = $0.05 per ounce

$3.60 / 60 = $0.06 per ounce

answer: 48-fluid-ounce container of orange juice costs $2.40 is a better buy

ACCESS MORE
EDU ACCESS