Respuesta :

Data:

λ (wavelenght) = 3.3 m →  ΔS = 3.3 m
v (speed) = 5.6 m/s → ΔV = 5.6 m/s
T (period) → ΔT = ?
f (frequency) = ?

If:
[tex]\Delta V = \frac{\Delta S}{\Delta T} \to \Delta T = \frac{\Delta S}{\Delta V} [/tex]
[tex]\Delta T = \frac{3.3}{5.6} [/tex]
[tex]\boxed{\Delta T \approx 0.58\:s}[/tex]

Now: (if, ΔT = T), Using the formula of the period of a wave, find the frequency:
[tex]T = \frac{1}{f} [/tex]
[tex]0.58 = \frac{1}{f} [/tex]
[tex]0.58f = 1[/tex]
[tex]f = \frac{1}{0.58} [/tex]
[tex]\boxed{\boxed{f \approx 1.72\:Hz}}\end{array}}\qquad\quad\checkmark[/tex]


Answer:

1.72

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS