The winners of the prizes are distributed throughout the classes as per the percentage of students in the respective group.
The total number of surveyed students is 36.
We calculate the expected number of students for each class is:
Class
Expected Frequency
Freshman
30% of 36 = 10.8
Sophomore
25% of 36 = 9
Junior
25% of 36 = 9
Senior
20% of 36 = 7.2
(b)
We set up:
H0: The number of observed winners is indifferent to the number of expected winners.
H1: The number of observed winners is not indifferent to the number of expected winners.
The Test Statistic Calculation Table:
Class Observed Frequency (fi) Expected Frequency (ei) (fi -ei )² /ei
Freshman 6 10.8 2.1333
Sophomore 14 9 2.7778
Junior 9 9 0
Senior 7 7.2 0.0056
Total = 36 36 4.9167
The calculated
[tex]x^{2}[/tex] = 4.9167
The p-value for 4 - 1=3 degree of freedom for the above test score is 0.177999.
(c)
Since p-value (=0.177999) > α0..05 (standard level of significance),
H0 is failed to be rejected.
The number of observed winners is concluded to be indifferent to the number of expected winners, i.e., the winners of the prizes are distributed throughout the classes as per the percentage of students in the respective group.
Learn more about degree here ;
brainly.com/question/21095894
#SPJ4