contestada

Janine determlnes that the total resistance In her circult is 80 ohms. Using the inverse equation modeling this situation; find the resistance of the second lightbulb The resistance of the second Ilghtbulb Is ohmsa 120 300 40
240

Respuesta :

Option D; The resistance of the second light bulb in ohms (Ω) is 240.

Plugging in t = 80 in  t = 120 r/r + 120 , gives;

80 = 120 r/r + 120

Therefore, we get;

80·(r + 120) = 120·r

80·r + 80 × 120 = 120·r

120·r - 80·r = 80 × 120 = 9,600

120·r - 80·r = 40·r

∴ 40·r = 9,600

r = 9,600/40 = 240

The resistance of the second light bulb, r = 240 Ω

The Greek letter omega () stands for ohms, which are used to measure resistance. Georg Simon Ohm (1784–1854), a German scientist who examined the connection between voltage, current, and resistance, is the subject of the name "Ohm." He is credited for coming up with Ohm's Law. Conductors are substances that have extremely little resistance and allow electrons to pass freely. Examples include gold, silver, copper, and aluminum. Current flow is inversely correlated with resistance. Conductor damage from corrosion or burning could be one of many potential causes if it is abnormally high. Overheating is a problem frequently associated with resistance because conductors all emit some amount of heat. High resistance materials that impede the flow of electrons are known as insulators. Examples include plastic, rubber, glass, paper, and rubber.

Learn more about resistance here:

https://brainly.com/question/29427458

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico