The true proportion of adults is in the interval 0.4026< P< 0.4594.
Here we have to estimate the true population of adults who would like to travel to outer space with 88% accuracy.
Data provided:
selected (x) = 329
Total(n) = 763
Sample proportion (p') = x/n
= 329/ 763
= 0.431
Critical z-value = 1.59
margin of error(E) = z[tex]\sqrt{p'( 1-p')/n}[/tex]
= 1.59 [tex]\sqrt{0.431(1-0.431) / 763}[/tex]
= 1.59 × 0.0179
= 0.0284
88% confidence interval is:
(p' ± E) = ( 0.431 ± 0.0284)
= 0.4594 and 0.4026
Therefore the estimate is 0.4026< P< 0.4594.
To know more about critical z-value refer to the link given below:
https://brainly.com/question/16029738
#SPJ4