Two cars going at the same speed move apart from one another at a distance of 48.4 m/s. A 434 hz car horn is heard from one vehicle. The frequency of an event is its repetitions per unit of time.
As a contrast to spatial frequency, it is also sometimes referred to as temporal frequency, and as a contrast to angular frequency, it is sometimes referred to as ordinary frequency. The hertz unit is used to measure frequency (Hz). Speed is described as the rate at which an object's position changes in any direction. Speed is defined as the ratio of distance to the amount of time it took to cover that distance. Due to its lack of magnitude and merely having a direction, speed is a scalar number.
434 = [(343/(343+Vsource)]382
434/382(343+Vsource) = 343
(1.136*343)+0.963Vsource = 343
Vsource = -46.6/0.963 = 48.4m/s
Learn more about frequency here
https://brainly.com/question/13104367
#SPJ4
The complete question is -
two cars traveling with the same speed move directly away from one another. one car sounds a horn whose frequency is 434 hz and a person in the other car hears a frequency of 382 hzhz. What is the speed of the cars?