It will cost his parents $187.5 to invite 15 friends to his party because it cost $12.5 to invite just one.
The unitary approach involves calculating the value of a single unit, from which we may calculate the values of the necessary number of units. A single or distinct unit is referred to by the word unitary. Therefore, the goal of this strategy is to establish values in reference to a single unit. The unitary technique, for instance, may be used to calculate how many kilometers a car would go on one litre of gas if it travels 44 km on two litres of fuel.
Here,
For inviting 20 friends, The cost of party was $250.
So for 1 friend,
=250/20
=$12.5
Now he wish to invite 15 friends,
=12.5*15
=$187.5
The cost of inviting 15 friends to his party will cost $187.5 to his parents as cost of inviting 1 friend was $12.5.
To know more about unitary method,
https://brainly.com/question/28276953
#SPJ4