Suppose 1.76 g of potassium bromide is dissolved in 350 mL of a 74.0 mM aqueous solution of silver nitrate. Calculate the final molarity of bromide anion in the solution. You can assume the volume of the solution doesn't change when the potassium bromide is dissolved in it.

Respuesta :

molarity is a physical quantity that describes the substance's number of moles available in the unit liter volume of the solution. A mole per liter is a measurable unit to explain molarity.

Number of moles of the NaCl is

np = 3.50 mol

The volume of the solution is np = 1.50 L

The expression for the molarity solution is cm = np/vp

At the value and get the above expression

Cm = 3.50/ 1.50

      = 2.33 mol /L

Thus the molarity of the solution is 2.33 mol /L

To know more about molarity related questions click

https://brainly.in/question/4844158

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS