Suppose a retailer makes a purchase costing $4,823 from a vendor and then makes a payment in full within nine days of the purchase. If the bill is written
with a 2/10 net 30, the buyer would get a two percent discount. How much would the total be?
O $4,823-($4,823 x.30) = $3,376.10
O $4,823-($4,823 x .02) = $4,726.54
O $4,823-($4,823 x 20) = $3,858.40
O $4,823-($4,823 x.10) = $4,340.70