Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf F=31.88 \ N}[/tex]
Explanation:
Mass = m = 0.15 kg
Velocity = v = 17 m/s
Time = t = 0.08 s
Force = ?
[tex]\displaystyle F=\frac{mv}{t}[/tex]
[tex]\displaystyle F=\frac{(0.15)(17)}{0.08} \\\\F=\frac{2.55}{0.08} \\\\F=31.88 \ N\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]