You have 132. 4 mL of a 2. 50 M solution of Na2CrO4(aq). You also have 125 mL of a 2. 50 M solution of AgNO3(aq). Calculate the concentration of Na after the two solutions are mixed together

Respuesta :

the concentration of Na after the two solutions are mixed together is 0.662 M.

1. Volume of Na2CrO4 = 132.4 ml = 0.1324 L.

2. Concentration of Na2CrO4 = 2.50 M

3. Volume of AgNO3 = 125 ml = 0.125 L

4.  Concentration of AgNO3 = 2.50 M.

Calculation :-

1. Moles of Na2CrO4 =  Molarity * Volume in L.

Moles of Na2CrO4= 2.50 * 0.1324 = 0.331 mol

2. Moles of AgNO3 = Molarity * volume in L

Moles of AgNO3 = 2.50 * 0.125 = 0.3125 mol

Solution :

the reaction of aqueous silver nitrate (AgNO3) with aqueous sodium chromate (Na2CrO4) to form solid silver chromate (Ag2CrO4) and aqueous sodium nitrate (NaNO3).

2 AgNO3(aq) + Na2CrO4 (aq) \rightarrow Ag2CrO4(s) + 2 NaNO3(aq).

Above balanced reaction shows that,

2 moles of AgNO3 reacts with 1 mol Na2CrO4.

Let,  0.3125 mol AgNO3 reacts with x mol Na2CrO4.

x = 0.3125 / 2

x = 0.1563 mol Na2CrO4.

Now,

1. Balanced reaction shows that,

2 mol AgNO3 forms 2 mol NaNO3.

So, 0.3125 mol AgNO3 forms 0.3125 mol NaNO3.

So,  moles of NaNO3 = 0.3125 mol.

As 1 molecule of NaNO3 gives 1 Na^+ ion.

0.3125 mol NaNO3 gives 0.3125 mol Na^+ ions...... A

Aslo,

2. remaining moles of Na2CrO4 = total moles - used moles

Remaining moles of Na2CrO4 = 0.331 - 0.1563 = 0.1748 mol.

1 molecule of Na2CrO4 gives 2 Na^+ ions.

So, 0.1748 moles of Na^2+ ions gives 0.3496 mol Na^+ ions............ B

3.So, total moles of Na^+ ions= 0.3496 + 0.3125......(from A and B)

Total moles of Na^+ ions = 0.662 mol.

So, concentration of Na^+ ions = 0.662 M.

learn more about concentration of Na here:

https://brainly.com/question/10854572

#SPJ4

ACCESS MORE