Respuesta :

With a semi annual compound interest rate, the interest rate would be 35.209% compounded semi annually in order to grow from $4,000 investment to $28,000 within 6 years.

The calculation for a semi annual compound interest rate is as follows:

Given that:

A = Principal + Interest

P = Principal (Initial investment)

n = Number of compound per year

t = Time in years

We will then calculate the semi annual compound interest rate from the initial investment of $4,000 in order to grow $28,000 within 6 years:

r = n[(A/P)[tex]{1/nt\\ }[/tex] - 1]

r = 2 × [(28,000.00/4,000.00)[tex]{1/(2)(6)}[/tex] - 1]

r = 0.352094

Then the next step would be to convert r from decimal to R as a percentage:

R = r × 100

R = 0.352094 × 100

R = 35.209% per year

Therefore, an initial investment of $4,000 given a semi annual compound interest rate of 35.209%, will multiply seven fold to $28,000.00 over the period of 6 years.

To learn more about compound interest rate visit: https://brainly.com/question/28020457

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS