Respuesta :

The unit rate of the beef if it cost $14.40 for 4.5 pounds of beef is $3.2 per pound

What is the unit rate?

The unit rate is the cost of each unit of an item at a particular time.

Cost of 4.5 pounds of beef = $14.40

Unit rate of beef = Total cost / Total pounds

= $14.40 / 4.5

= $3.2 per pound

Check:

Cost of 4.5 pounds of beef = unit cost of beef × pounds of beef

= $3.2 × 4.5

= $14.4

In conclusion, the unit rate of beef is given as $3.2 per pound.

Read more on unit rate:

https://brainly.com/question/4895463

#SPJ1

ACCESS MORE