The unit rate of the beef if it cost $14.40 for 4.5 pounds of beef is $3.2 per pound
The unit rate is the cost of each unit of an item at a particular time.
Cost of 4.5 pounds of beef = $14.40
Unit rate of beef = Total cost / Total pounds
= $14.40 / 4.5
= $3.2 per pound
Check:
Cost of 4.5 pounds of beef = unit cost of beef × pounds of beef
= $3.2 × 4.5
= $14.4
In conclusion, the unit rate of beef is given as $3.2 per pound.
Read more on unit rate:
https://brainly.com/question/4895463
#SPJ1