Respuesta :

We know that

• Each ice cream costs $3.

,

• Sales tax is 6%.

,

• The total amount of money is $24.

Let's find the unit price including sales tax.

[tex]3+0.06(3)=3+0.18=3.18[/tex]

So, each ice cream costs $3.18 with sales tax included. Now, we divide $242 by this price to get the total number of ice creams we can buy

[tex]\frac{24}{3.18}=7.5[/tex]

Therefore, we can buy 7 ice creams.

ACCESS MORE