Rebecca was comparing various sizes of canned applesauce. A 16-oz can of one brand costs $7.78 and a 12-oz can of the same brand costs $6.85. Find the savings to thenearest cent on buying 96 ounces of applesauce in 16-oz. cans compared to 12-oz. cans.$6.98$7.87$8.12$9.06None of these choices are correct.

Respuesta :

To do the comparison, we need to calculate the cost of buying 96 ounces using both options.

For 16-oz can

The number of cans required to get 96 ounces will be

[tex]\begin{gathered} \frac{96}{16} \\ =6\text{ cans} \end{gathered}[/tex]

The cost will be

[tex]\begin{gathered} 6\times7.78 \\ =46.68 \end{gathered}[/tex]

The cost of 96 ounces of applesauce in 16-oz cans is $46.68.

For 12-oz can

The number of cans required to get 96 ounces will be

[tex]\begin{gathered} \frac{96}{12} \\ =8\text{ cans} \end{gathered}[/tex]

The cost will be

[tex]\begin{gathered} 8\times6.85 \\ =54.80 \end{gathered}[/tex]

The cost of 96 ounces of applesauce in 16-oz cans is $54.80.

The savings on buying in 16-oz cans will be

[tex]\begin{gathered} 54.80-46.68 \\ =8.12 \end{gathered}[/tex]

The savings will be $8.12.