Respuesta :

Finding book cost

How much did she spend?

She had 80 dollars, and after buying them she had 16 dollars. Then she spent

80 - 16 = 64

she spent $64 on 8 books.

How much did each book cost?

Since 8 books cost $64, each one should cost:

64 ÷ 8 = 8

each one cost $8.

Answer: $8