7. Angela bought some sugar and strawberries to make strawberry jam.Sugar costs $1.80 per pound, and strawberries cost $2.50 per pound.Angela spent a total of $19.40. Which point on the coordinate plane couldrepresent the pounds of sugar and strawberries that Angela used to makejam?

7 Angela bought some sugar and strawberries to make strawberry jamSugar costs 180 per pound and strawberries cost 250 per poundAngela spent a total of 1940 Whic class=

Respuesta :

Equation of the Line

Let's use the following variables:

x = pounds of sugar

y = pounds of strawberries

Angela spent a total of $19.40 to make strawberry jam, thus:

1.80x + 2.50y = 19.40

The equation of the line represents the relationship between x and y. Any point that solves the problem must lie in the line.

The image shows the graph of a line, but we need to be sure it represents the equation above. A small checkup will be done as follows:

For x = 0, solve for y:

1.80*(0) + 2.50y = 19.40

y = 19.4 / 2.5 = 7.76

This point corresponds to the y-intercept (0, 7.76). It can be correctly found on the graph.

For y = 0, solve for x:

1.80x + 2.50*(0) = 19.40

x = 19.40 / 1.8 = 10.78

This point corresponds to the x-intercept at (10.78, 0). It can also be found on the graph.

Now we are sure the line is the representation of our equation, the only point that lies on that line is B(8, 2).

If we substitute x = 8, y = 2:

1.80*(8) + 2.50*(2) = 19.40

14.4 + 5 = 19.40

19.40 = 19.40

The equation is satisfied, thus, the answer is:

Point B

ACCESS MORE