Respuesta :

Answers:

$0.075 per ounce

$0.063 per ounce

Explanation:

The unit price can be calculated as:

[tex]\frac{Price}{Number\text{ of ounces}}[/tex]

Therefore, the unit price for every item is:

[tex]\frac{\text{ \$ 1.36}}{18\text{ oz}}=\text{ \$ 0.075 per oz}[/tex][tex]\frac{\text{ \$2.02}}{32\text{ oz}}=\text{ \$ 0.063 per oz}[/tex]

So, the answers are $0.075 per ounce and $0.063 per ounce.

ACCESS MORE